انواع بلوک سبک و کاربردی

بلوک سبک چیست؟

بلوک سبک یکی از کارآمدترین مصالح ساختمانی محسوب میشود که از پوکه های معدنی، ماسه ریز و آب به همراه سیمان برای ساخت ترکیبات بتنی آن استفاده میشود. بلوک سبک، نوعی بلوک بتنی بوه که از طریق هوادهی متخلخل و سبک وزن شده است. برای بررسی بلوک سبک، همراه پویا بتن باشید.

بلوک سبک چیست؟

برای ساخت بلوک سبک از آب، پوکه معدنی به همراه سیمان و گاهی از ماسه های ریز، استفاده میشود. با استفاده از هوادهی به بافت ترکیب بتنی بلوک سبک و ایجاد حباب در آن و ایجاد تخلخل و حالتی اسفنجی در بافت بلوک، وزن بلوک کمتر شده و تاحدودی در برابر حرارت و صوت عایق میشود. بلوک سبک جایگزین مناسبی برای آجر در ساختمان سازی است؛ این بلوک ها حدود 3 الی 4 برابر از آجرهای رسی سبک تر هستند. در ادامه به بررسی انواع، نحوه تولید و ویژگی این مصالح میپردازیم.

انواع بلوک سبک

انواع بلوک سبک

با استفاده از مواد اولیه مختلف در ساخت بلوک سبک، انواع مختلفی از بلوک سبک مانند: بلوک سبک هبلکس، بلوک سبک گازی، بلوک سه جداره، بلوک لیکا، بلوک لیپر و… تولید میشوند. در ادامه پرکاربرد ترین بلوک های سبک را باهم بررسی خواهیم کرد.

بلوک سبک هبلکس (AAC)

برای ساخت بلوک سبک هبلکس از سیلیس، آهک، پودر آلومینیوم، آب و سیمان استفاده میشود. این ترکیبات درون اتوکلاو با درجه حرارت 200 درجه سانتیگراد و فشار 12 اتمسفر اتوکلاوه میشوند. این بلوک ها در کنار مقاومت زیادشان در برابر سرما، گرما و رطوبت، تخلخل زیادی داشته و بسیار سبک است. استفاده از مصالح عایق اهمیت زیادی در ساختمان های اداری و مسکونی دارد؛ وجود تخلخل زیاد در ساختار بلوک سبک هبلکس باعث عایق شدن آن در برابر صدا و حرارت شده که از اتلاف انرژی جلوگیری میکند. این بلوک ها منعطف بوده و میتوانند تا حدودی در مقابل آسیب های زلزله مقاومت کنند. بلوک سبک هبلکس در برابر آتش سوزی نیز مقاومت بالایی دارد.

حمل، جابجایی و نصب این بلوک ها آسان است و در کنار مزیت های این نوع بلوک، سازگار بودن با انواع مصالح ساختمانی، استفاده از این نوع بلوک را افزایش داده است.

بلوک سبک گازی

بلوک هبلکس نوعی بلوک سبک گازی قابل بازیافت است،برای ساخت این نوع بلوک ها از سیلیس، آهک و سیمان استفاده میشود. ساخت بلوک سبک گازی از دو روش اتوکلاو و غیر اتوکلاو انجام میشود. بلوک سبک گازی اتوکلاوی با نام AAC و نوع غیر اتوکلاوی با نام NAAC شناخته میشوند. جهت افزایش استحکام در این بلوک گازی میتوان از مواد افزودنی و چسب در ترکیبات بتنی بلوک استفاده کرد.

تخلخل موجود در بلوک سبک گازی باعث عایق سازی بلوک در مقابل حرارت و صدا میشود. این بلوک ها بسیار سبک وزن بوده و مقاومت بالایی در مقابل شرایط محیطی دارند؛ اما بهتر است از آن ها در محیط های مرطوب استفاده نشود و در صورت استفاده از این بلوک ها باید یک لایه عایق بر روی بلوک سبک گازی اعمال شود.

بلوک سبک

بلوک سه جداره

بلوک سبک سه جداره از ترکیب آب، ماسه بادی، سیمان و انواع پوکه های معدنی با استفاده از دستگاه های نیمه اتوماتیک تولید میشوند. این بلوک متخلخل و سبک بوده و میتوان از آن ها در ساخت دیوارهای بیرونی و گاهی ساخت دیواره های داخلی سازه ها استفاده کرد.

بلوک سبک لیکا

معمولا بلوک های سبک از پوکه های معدنی ساخته میشوند اما بلوک سبک لیکا یک بلوک صنعتی است و برای ساخت آن ها از ترکیبات سبک وزن صنعتی، آب و سیمان استفاده میشود. در ساخت بلوک لیکا از ریزدانه های طبیعی استفاده نمیشود؛ این کار دلیل سبکی بلوک لیکا است. این بلوک ها وزنی در حدود 1100 کیلوگرم بر متر مربع دارند. بلوک سبک لیکا علاوه بر عایق بودن ضد حریق نیز است.

با استفاده از این بلوک ها میتوان دیوارهای داخلی، خارجی، نما و سقف های سبک بتنی را ساخت.

بلوک لیپر

بلوک سبک لیپر

با استفاده از سبک دانه های صنعتی پرلیت، پوکه پومیس و اسکوریا همراه با آب و سیمان بلوک های لیپر ساخته میشود. این بلوک ها مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارند. از بلوک سبک لیپر در ساخت دیوارهای جداکننده و داخلی استفاده میشود.

بلوک سیمانی

برای ساخت این نوع بلوک سیمان، ماسه و آب مورد استفاده قرار میگیرد. این بلوک های متخلخل مقاومت کمتری نسبت به دیگر بلوک های سبک دارد.

 

بر اساس استاندارد ملی ایران به شماره 7782، بلوک سبک استاندارد باید چگالی 1700 کیلوگرم بر مترمربع داشته باشد.

بلوک سبک

نحوه تولید بلوک سبک

برای تولید بلوک سبک به آب، سیمان، پوکه های معدنی سبک وزن نیاز است. در ساختار این بلوک ها معمولا از ماسه استفاده نمیشود. استفاده نکردن از ماسه در ترکیبات بلوک سبک باعث کاهش وزن بلوک میشود.

 1. ابتدا صحت و سلامت دستگاه ها (میکسر و بلوک زنی) باید بررسی شود.
 2. ترکیبات (آب، سیمان، پوکه معدنی) را با میکسر مخلوط میکنند.
 3. مخلوط را به دستگاه های بلوک زنی منتقل کرده و در اندازه های مختلف قالب زنی انجام میشود.
 4. با استفاده از لیفتراک، بلوک ها را به اتاق بخار میبرند.
 5. پس از گذشت 3 روز امکان استفاده از بلوک ها وجود دارد.

کاربرد بلوک سبک

در گذشته ای نه چندان دور استفاده از بلوک سبک در ساخت سازه یک امتیاز منفی محسوب میشده است. اما امروزه با بررسی ویژگی ها و مزیت های این بلوک استفاده از آن ها رواج یافته و تقریبا جایگزین آجر و بلوک های سنگین شده اند.

 • ساخت دیوارهای محوطه و باغ
 • ساخت دیوارهای بیرونی ساختمان
 • استفاده از بلوک سبک به صورت فوم بتن در کف سازی
 • ساخت دیوارها و تیغه های جداکننده در داخل ساختمان

مزایای استفاده از بلوک سبک

مزایا بلوک سبک

مزایای بسیار بلوک سبک باعث افزایش استفاده از آن شده است.

 • سبک وزن و مقاوم
 • کاهش بار مرده ساختمان
 • سازگاری با محیط زیست
 • افزایش سرعت ساخت و ساز
 • حمل و نقل و جابجایی آسان
 • عایق حرارت، رطوبت و صوت
 • دسترسی و تهیه آسان و سریع
 • کاهش هزینه های ساخت و ساز
 • مقاوم در برابر زلزله و آتش سوزی
 • سازگاری با انواع مصالح ساختمانی
 • مقاومت در برابر نفوذ آب و رطوبت
 • کاهش مصرف موادی مانند سیمان در طی تولید
 • برشکاری،شکل پذیری، سوراخکاری و نصب آسان

معایب بلوک سبک

در کنار مزیت های بیشمار بلوک سبک معایبی نیز دارند مانند :

 • رنگ آمیزی سخت بلوک های سبک به دلیل وجود تخلخل در سطح بلوک
 • شکننده شدن بلوک ها در صورتی که تولید به درستی انجام نشود.

خرید و قیمت بلوک سبک

هزینه های لازم برای خرید بلوک سبک به مواد اولیه استفاده شده در ساخت بلوک سبک، نوع و همچنین تعداد بلوک بستگی دارد. با توجه به نوسانات بازار نمیتوان قیمت ثابتی برای هرمتر مربع از بلوک سبک در نظر گرفت جهت استعلام قیمت به روز این محصول به سایت پویا بتن مراجعه کنید.

 • بلوک سبک چیست؟

بلوک سبک ساخته شده از آب، پوکه معدنی، سیمان و گاها ماسه های ریز است که وزن کمی دارد و جایگزین مناسبی برای آجرهای رسی است،این بلوک ها عایق صوت و حرارت هستند.

 • بلوک سبک چند نوع است؟

بلوک سبک هبلکس، بلوک سبک گازی، بلوک سه جداره، بلوک لیکا، بلوک لیپر، بلوک سیمانی

 • بلوک سبک گازی به چه روشی ساخته می شود؟

به دو روش اتو کلاو(AAC) و غیر اتو کلاو(NAAC)

 • بلوک هبلکس چه ویژگی هایی دارد؟

مقاومت بالا،عایق صدا و حرارت،مقاوم در برابر آتش، حمل آسان و تا حدود در برابر زلزله مقاوم است.

 • از بلوک سبک در کجاها استفاده می شود؟

ساخت دیوارهای محوطه و باغ،ساخت دیوارهای بیرونی ساختمان، استفاده از بلوک سبک به صورت فوم بتن در کف سازی،ساخت دیوارها و تیغه های جداکننده در داخل ساختمان

برای اطلاع از قیمت سفال، تیرچه، بلوک، یونولیت وسایر تجهیزات با پویا بتن تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره مافروشگاهتماس با ما
  ارتباط با کارشناس
  ارتباط با کارشناس
  در خدمت شما هستیم