سازه ای مستحکم با تیرچه کرومیت

تیرچه یکی از اجزای اصلی در ساختمان سازی محسوب میشود. برای استفاده از تیرچه ها این مصالح مهم و ضروری، انواع مختلفی از آن ها با جنس های فلزی و بتنی تولید و دراختیار مصرف کنندگان قرار گرفته است. تیرچه کرومیت، تیرچه ای فلزی بوده که از آن ها در ساخت سقف استفاده میشود. برای بررسی این محصول پرکاربرد با پویا بتن همراه باشید.

تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه کرومیت، تیرچه ای از پیش ساخته و فلزی با جان باز بوده و نوعی سقف جدید است. برای ساخت تیرچه کرومیت از فلز فولاد استفاده میشود. بال فوقانی تیرچه کرومیت از یک تسمه و دو میلگرد ساخته است؛ برای ساخت بال تحتانی تیرچه کرومیت از از یک تسمه استفاده میشود و دو بال توسط میلگرد خم شده و به یکدیگر متصل میشوند.

این تیرچه ها خود ایستا بوده و برای تحمل بار اجرایی (زنده و مرده ساختمان)، نیازی به استفاده از شمع ندارند. در ساختمان هایی که ارتفاع زیادی داشته و امکان شمع بندی در آن ها وجود ندارد، استفاده از تیرچه کرومیت بسیار مناسب و به صرفه خواهد بود. با استفاده از این تیرچه ها میتوان چندین سقف را به طور همزمان بتن ریزی کرد.

فاصله بین تیرچه های کارگذاری شده در سقف را با استفاده از انواع بلوک های بتنی، پلاستوفوم و طاق های ضربی پر میکنند. سقف های ساخته شده با تیرچه کرومیت یکپارچگی و استحکام بالایی دارند.

اجزای سازنده تیرچه کرومیت

تیرچه کرومیت از سه جزء اصلی: بال تحتانی، بال فوقانی و اعضای قطری ساخته است.کلاف عرضی، بتن پوشش درجا، میلگرد افت حرارت، تیرچه های فولادی و بلوک ها اجزای دیگری هستند، که در ساخت و اجرای تیرچه کرومت از آن ها استفاده میشود.

بال تحتانی

برای ساخت تیرچه ابتدا بال تحتانی باید کار گذاشته شود، بال تحتانی مانند عضوی کششی و خرپایی عمل میکند. بال تحتانی در تیرچه های کرومیت از ورق های برش خورده ساخته شده است.

بال تحتانی باید توانایی تحمل بارهای وارده را داشته باشد. قابلیت و توانایی بال تحتانی، با عبور تیرچه از سه مرحله اثبات میشود اولین مرحله اثبات توانایی بال تحتانی، در زمان بارگذاری تیرچه کرومیت است، بالی تحتانی به عنوان یک عضو کششی باید توانایی تحمل نیروهای کششی حاصل از خمش وزن تیرچه را در زمان حمل و نقل داشته باشد.

مرحله دوم اثبات توانایی تیرچه در زمان بارگذاری تیرچه و تحمل نیروی کششی وزن مرده ساختمان است. مرحله سوم در زمان بهره برداری از تیرچه و بعد از بارگذاری تیرچه کرومیت خواهد بود، بال تحتانی به عنوان عضوی کششی تحت لنگر باید در مقابل نیروهای وارده مقاومت نماید.پس از طی این سه مرحله تیرچه کرومیت قابلیت و توانایی خود را نشان داده است.

اعضای قطری

دومین جزیی که برای ساخت تیرچه های کرومیت استفاده میشود، اعضای قطری هستند؛ این اجزا معمولا از میلگرد به صورت مورب خرپا ساخته شده اند؛ و به اجزای دیگر در تحمل نیروهای کششی و ایستایی تیرچه کمک میکنند. اولین دلیل استفاده از اعضای قطری، کمک به بال فوقانی و تحتانی در تحمل وزن تیرچه در حین جابجایی تا مرحله کارگذاری است. دومین دلیل استفاده از اعضای قطری در ساختار تیرچه کرومیت کمک به حفظ حالت ایستایی تیرچه در زمان کارگذاری و تحمل وزن مرده ساختمان است. دلیل سوم و آخرین دلیل برای استفاده از این جز، تحمل بخشی از نیروهای برشی وارد بر تیرچه در زمان کارگذاری تیرچه است.

بال فوقانی

بال فوقانی در تیرچه کرومیت از تسمه، ناودانی و نبشی در بتن پوششی ساخته شده است. از این جز به عنوان مورب خرپایی برای مقابله با نیروهای کششی و فشارهای ایستایی استفاده میشود.

بال فوقانی نیز در طی سه مرحله باید توانایی و قابلیت خود را اثبات کند. مرحله اول در زمان بارگذاری تیرچه کرومیت بوده و بال فوقانی باید توانایی تحمل وزن خود را در حین جابجایی و کارگذاری داشته باشد. مرحله دوم در زمان کار گذاری تیرچه بوده و این جز باید توانایی مقابله با وزن مرده ساختمان را داشته باشد. مرحله آخر در زمان بارگذاری تیرچه بوده که بال فوقانی باید توانایی مقابله با نیروهای وارده از بار مرده و زنده ساختمان را داشته باشد.

نحوه اجرای تیرچه کرومیت

اجرا و نصب تیرچه های کرومیت نیاز به نیروی متخصص و ماهر دارد. در ادامه مراحل نصب تیرچه های کرومیت را با هم مرور خواهیم کرد:

 • در ابتدا باید فاصله بین سقف ها و جایگاه های نصب تیرچه ها اندازه گیری و مشخص شود.
 • تیرچه ها را اندازه گیری کرده، برش زده در جایگاه نصب قرار میدهند.
 • با استفاده از جوشکاری تیرچه ها را در جایگاه های نصب ثابت میکنند.
 • فضای بین تیرچه ها را با استفاده از یونولیت ها و یا بلوک ها پر میکنند.
 • نصب کلاف های عرضی
 • جایگذاری میلگردهای حرارتی در جایگاه خود.
 • مرحله آخر بتن ریزی سقف

مزیت تیرچه کرومیت

 1. تیرچه های کرومیت خود ایستا بوده و نیازی به شمع بندی ندارند.
 2. امکان بتن ریزی چند سقف با استفاده از تیرچه های کرومیت.
 3. کاهش تعداد تیرچه های مورد استفاده در ساخت سقف
 4. نصب و اجرای آسان نسبت به دیگر سقف ها
 5. حذف رد فولاد استفاده شده در گچ سقف
 6. کاهش هزینه های شمع بندی
 7. یکپارچگی در سقف و اسکلت
 8. افزایش سرعت ساخت و ساز
 9. استفاده نکردن از کش ها
 10. کاهش تنش ها در بتن
 11. امکان حذف کش ها
 12. مقاوم و شکل پذیر
 13. کاهش مصرف بتن
 14. کاهش وزن سازه
 15. کاهش هزینه ها

مصالح ساختمانی بسیاری وجود دارند که استفاده درست از آن ها به مقاومت سازه کمک بسیار می کند از جمله این مصالح  می توان به بلوک سیمانی اشاره کرد.

معایب استفاده از تیرچه کرومیت در سقف

 • امکان بروز اشتباه در زمان بتن ریزی
 • کنترل و رعایت استانداردها به طور مداوم
 • نیاز به نیروی ماهر و متخصص برای نصب و اجرای تیرچه های کرومیت
 • امکان نمایان شدن تیرچه های استفاده شده در ساخت سقف بر روی گچ کاری

 استانداردهای لازم برای اجرا و استفاده از تیرچه کرومیت

برای استفاده از تیرچه های کرومیت در سقف و حصول بهترین نتیجه از نصب آن ها، نیازمند به رعایت بعضی اصول و استانداردها در ساخت و نصب این تیرچه ها هستیم.

 • ضخامت دال بتنی از 5 ساتیمتر کمتر نباشد.
 • فاصله بین تیرچه ها کمتر از 75 سانتیمتر باشد.
 • برای کاهش لرزه ها سقف، جان تیرچه ها از بتن پر شود.
 • اعمال فرایند ویبره کردن بتن برای بتن ریزی سقف و پر شدن تمام قسمت ها از بتن در تیرچه کرومیت لازم و ضروری است.
 • اگر از پرکننده های سفالی در ساخت سقف استفاده میشود، باید بلوک ها دارای ضخامت جداره 0.8 سانتیمتری، بدون ترک و شکستگی باشند.
 • اگر از پرکننده های سیمانی در ساخت سقف استفاده میشود، باید بلوک ها دارای ضخامت جداره 1.5سانتیمتری و نشیمنگاه 1.75سانتیمتری باشند.
 • برای افزایش مقاومت برشی تیرچه های فولادی، بتن را درون تیرچه های فولادی ریخته و با نفوذ بتن به تمام قسمت های تیرچه مقاومت آن را افزایش میدهند.

خرید و قیمت تیرچه کرومیت

برای خرید تیرچه ابتدا متراژ لازم را محاسبه کرده و با توجه به آن خرید انجام میشود. با توجه به متراژ و وزن تیرچه قیمت گذاری انجام میشود. با توجه به نوسانات قیمت در بازار، برای این محصول نمیتوان قیمت ثابتی در نظر گرفت. جهت اطلاع از قیمت دقیق و به روز این محصول به سایت پویا بتن مراجع نمایید.

جهت دریافت مشاوره،خرید و یا ثبت سفارش با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

 • تیرچه کرومیت چیست؟
 • برای ساخت تیرچه کرومیت از چه چیزی استفاده می کنند؟
 • اجزای تیرچه کرومیت چیست؟
 • آخرین مرحله در اجرای تیرچه کرومیت چیست؟
 • فاصله بین تیرچه های سقف را چگونه پر می کنند؟
 • مزیت استفاده از تیرچه کرومیت چیست؟

برای دریافت مشاوره و قیمت با پویا بتن تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره مافروشگاهتماس با ما
  ارتباط با کارشناس
  ارتباط با کارشناس
  در خدمت شما هستیم