بلوک سیمانی

بلوک سیمانی

بلوک های سیمانی یا بلوک های بتنی(سیمان یکی از اجزای سازنده بتن است.) نوعی از مصالح ساختمانی هستند؛ که کارایی مشابه آجر دارند و در ساخت انواع ساختمان ها و سازه های کم ارتفاع استفاده می شوند. این مصالح بیشتر از یک قرن است که در انواع گوناگون و از مواد مختلف ساخته و تولید میشوند و برای ساخت فنداسیون ساختمان ها، سقف و دیوارها در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرند.

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک های سیمانی نوعی مصالح پیش ساخته هستند؛ که میتوان از آن ها به عنوان آجر در ساخت دیوارهای ساختمان ها استفاده کرد. این مصالح از سیمان پرتلند با اعیار پایین، آب، شن و ماسه ساخته میشوند که در بلوک های مختلف درصدهای متفاوتی از مواد اولیه برای ساخت بلوک سیمانی استفاده میشود؛ بلوک ها در ابعاد و وزن های مختلف در دو نوع باربر و غیرباربر ساخته میشوند. مقدار چگالی بلوک های سیمانی مشخص کننده سبک، نیمه سبک یا سنگین بودن بلوک ها خواهد بود. در بلوک های سبک و نیمه سبک مقدار سیمان مصرفی نسبت به مقدار شن و ماسه 1 به 6 است.

 • بلوک سبک دارای چگالی 500 تا 700 کیلوگرم بر مترمکعب است.
 • بلوک نیمه سبک دارای چگالی 1700 تا 2000 کیلوگرم بر مترمکعب است که معمولا در رده بلوک سبک قرار می گیرند.
 • بلوک سنگین دارای چگالی بالاتر از 2000 کیلوگرم بر متر مکعب است.

انواع بلوک سیمانی

بلوک های سیمانی از متریال گوناگونی ساخته میشوند. میزان چگالی، وزن، شکل، مقاومت و ابعاد نیز در بلوک های سیمانی مختلف، متفاوت است؛ این تفاوت ها باعث ایجاد دسته بندی های مختلف برای انواع بلوک های سیمانی شده است که در ادامه انواع بلوک های سیمانی را با هم بررسی خواهیم کرد.

انواع بلوک

بلوک معمولی

بلوک سنگین یا بلوک ماسه ای نام های دیگر بلوک معمولی است، چگالی این نوع بلوک بالای 2000 کیلوگرم بر متر مکعب بوده و برای ساخت آن ها از شن و ماسه موجود در کف رودخانه ها که مواد طبیعی محسوب میشوند، استفاده میشود. ابعاد این بلوک ها بزرگتر و ضخیم تر از دیگر بلوک ها بوده و به صورت ته بسته و ته باز تولید میشوند.

 از این مصالح برای ساختن دیوارهای محوطه، سقف، تیغه های باربر و کانال های آب یاری استفاده می کنند. به دلیل ضخیم بودن لبه های این نوع بلوک، میتوان از آن ها در ساخت دیوارهای محوطه استفاده کرد. دلیل سنگین شدن این نوع بلوک ها استفاده از شن و ماسه برای پرکردن سوراخ های بلوک است.

بلوک سبک

بلوک سبک یا بلوک پوکه ای از آب، سیمان و سبکدانه های طبیعی، معدنی و صنعتی در دو نوع تو پر و تو خالی ساخته میشوند. این نوع بلوک وزن کمتری نسبت به دیگر بلوک ها داشته و دارای 4 رده چگالی مختلف است.

 • رده اول : دارای چگالی 500 تا 700 کیلوگرم است.
 • رده دوم :دارای چگالی 700 تا 1000 کیلوگرم است.
 • رده سوم : دارای چگالی 1000 تا 1700 کیلوگرم است.
 • رده چهارم :دارای چگالی 1700 تا 2000 کیلوگرم بوده و در رده نیمه سبک محسوب میشود.

انواع بلوک سیمانی

بلوک سیمانی صنعتی

بلوک های سبک صنعتی با توجه به نامشان، با استفاده از ماده هایی که درصنعت تولید شده اند، ساخته میشوند و معمولا بر پایه خاک رس هستند. بلوک های سیمانی صنعتی، توسط پوکه های صنعتی به همراه آب، سیمان و افزودنی های دیگر، در کارخانه ها یا کوره ها ساخته میشوند. از انواع بلوک های سیمانی صنعتی می توان به لیکا، لیپر، هبلکس و سرباره ذوب آهن اشاره کرد.

بلوک سیمانی لیکا

بلوک لیکا مخفف عبارت Lightweight expanded clay aggregate، به معنی دانه های رس سبک منبسط شده است. این بلوک از آب، سیمان و سبک دانه ها تشکیل شده، در ساختار این نوع بلوک ریزدانه های طبیعی حذف شده و بلوک وزن کمتر و تخلخل بیشتری نسبت به دیگر بلوک ها دارد؛ چگالی بلوک لیکا در حدود 1100 کیلوگرم بر مترمکعب است.

بلوک سیمانی لیپر

این نوع بلوک جز بلوک های بدون شن و ماسه، سبک و با پوکه صنعتی بوده و از پرلیت به عنوان ماده اصلی در کنار آب و سیمان برای ساخت بلوک لیپر استفاده شده است. میتوان با استفاده از موادی مانند: میکروسیلیکا، الیاف پلی پروپیلن، پوکه کرپ و افزودنی های دیگر کیفیت این بلوک را افزایش داد. این بلوک سیمانی متخلخل، سبک، رنگ پذیر، عایق صوت و حرارت است. بلوک لیپر در ساخت سقف، دیوارهای جدا کننده، کف و… مورد استفاده قرار میگیرد. این بلوک سبک دارای چگالی 1000 تا 1700 کیلوگرم برمتر مربع است.

بلوک سیمانی

بلوک هبلکس (AAC)

بلوک هبلکس یک بلوک سبک بوده که از سیلیس با آهک، پودر آلومینیوم، سیمان و آب تشکیل شده است؛ ماده را درون قالب های مخصوص ریخته و سپس در اتوکلاو با دمای 200 درجه سانتیگراد و با فشار 12 اتمسفر می پزند، پخته شدن باعث افزایش حجم در بلوک های هبلکس میشود؛ در انتها بلوک های هبلکس به اندازه های مناسب و دلخواه برش زده میشوند.

دیوار های خارجی و غیر باربر را میتوان با استفاده از این مصالح ساخت. بلوک های هبلکس متخلخل و عایق حرارت بوده و با استفاده از بلوک هبلکس در ساخت سازه نیازی به استفاده مجدد از عایق های حرارتی برای عایق کردن سازه نیست.

بلوک سرباره ذوب آهن

بلوک سرباره ذوب آهن در هنگام جداسازی آهن از سنگ آهن در کوره های ذوب آهن، از ناخالصی های موجود در سنگ آهن سرباره به وجود می آید. سرباره محصولی جانبی و مصنوعی سنگ آهن است که بعد از سرد شدن سنگ آهن مذاب با ترکیباتی از سیلیکات و اکسید فلزات مخلتف از ناخالصی ها باقی مانده است.

بلوک سیمانی  پوکه معدنی

بلوک سیمانی سبک معدنی، نوعی دیگر از بلوک های سیمانی بوده که در ساخت آن از پوکه های طبیعی و معدنی مانند خاکستر ها و مواد آتشفشانی به همراه آب، سیمان و دیگر افزودنی ها استفاده می شود. برای ساخت بلوک های سیمانی با پوکه معدنی مخلوطی از مواد اولیه بلوک را درون قالب ها ریخته، و با استفاده از دستگاه های مخصوص آن ها را لزرانده و متراکم میکنند سپس بلوک های پوکه معدنی در ابعاد مختلف به صورت تو پر و تو خالی تولید و وارد بازار میشوند.

بلوک سیمانی اسکوریا

مواد مذاب آتشفشان ها به درون آب و دریاچه ها ریخته و درون آب با تخلخل زیاد سرد میشوند و شکل سنگ به خود میگیرند، که به آن ها سنگ اسکوریا میگویند؛ مواد معدنی با آب و سیمان ترکیب شده و با استفاده از قالب ها شکل مورد نظر را به ماده بلوک سیمانی میدهند و بعداز قالب گیری آن ها را به درون کوره گذاشته تا سفت شوند.

برای ساخت دیوارهای باربر و غیر باربر میتوان از بلوک های سیمانی اسکوریا استفاده کرد. این بلوک ها سبک، عایق صوت و حرارت، سازگار با انواع ملات، شکل پذیر، مقاوم در برابر آتش و فشار های فیزیکی هستند.

بلوک سبک معدنی

بلوک سیمانی پرلیت

برای ساخت این نوع بلوک های سبک سیمانی، سنگ معدنی پرلیت، که یک سنگ آتشفشانی شیشه ای است را با استفاده از دستگاه های مخصوص به دمای ذوب و همجوشی رسانده در این حالت حجم سنگ پرلیت 4 الی 20  برابر حجم اولیه شده و در درون آن فضاهای خالی میکروسکوپی ایجاد میشود. با ترکیب این سنگ معدنی به سیمان و آب و اعمال فرایند های لازم بلوک های سیمانی پرلیت ساخته میشوند.

از بلوک های سیمانی پرلیت در ساخت و عایق سازی دیوار های داخلی، خارجی، دیوارهای پیرامون حیاط و سقف استفاده میشود.

ویژگی این نوع بلوک ها شامل: طبیعی و سازگار با محیط زیست بودن، دارای PH خنثی، عایق قوی صوت و حرارت، اشتعال پذیری زمان بر، قابل برش، میخ پذیری و… است.

بلوک سیمانی پومیس

برای ساخت این نوع بلوک ها نیاز به پوکه های معدنی، که از دهانه های آتشفشان ها خارج میشوند است؛ مواد طبیعی همراه با آب و سیمان مخلوط شده سپس وزن ملات را با ترازوهای دیجیتالی اندازه گرفته سپس ملات را درون میکسر میریزند و بعد از یکدست شدن مواد آن ها را به درون قالب های مخصوص ریخته سپس ویبره و متراکم کرده و آن ها را به اتاق های بخار میبرند. این بلوک ها بسیار متخلخل بوده و میتوان از آن ها برای شیب بندی در کف و سقف ساختمان ها و برج ها استفاده کرد، همچنین میتوان ساخت منازل مسکونی، بیمارستان ها، هتل ها و مکان های عمومی و… نیز از آن ها بهره برد.

عایق صوت و حرارت بودن این نوع از بلوک ها باعث شده تا از آن ها در ساخت محیط های پر سرو صدا مثل موتور خانه ها و یا سرخانه ها و گرم خانه ها استفاده کنند. همچنین این بلوک ها در برابر رطوبت و فشارهای فیزیکی مقاوم بوده و با انواع ملات سازگاری دارد.

بلوک سنگ فرش

بلوک های سیمانی سنگ فرش از سیمان، آب و شن در رنگ ها زرد، قرمز، نارنجی، سفید و طوسی ساخته میشوند. این محصول سیمانی با گذشت زمان سخت تر از قبل میشود. سیمان در مقابل فشارهای فیزیکی، آب و بارندگی ها، فرسایش و شکستگی، مقاومت و استحکام بالایی دارد.

 میتوان با استفاده از بلوک های سیمانی، فرش هایی مقاوم با ترکیب رنگ های مختلف ایجاد کرد. علاوه بر راه سازی و رفت و آمد راحت تر انسان و وسایل نقیله توسط این محصول مقاوم، میتوان از آن ها در زیباسازی محیط با سلیقه شخصی استفاده کرد.

بلوک سیمانی  پرلکس  (CLC)

برای ساخت این نوع بلوک ها از هیچ ماده درشتی استفاده نشده و به ماده سیمانی، فوم تزریق میشود. بعضی از کارشناسان بلوک های پرلکس یا فوم بتن را به دلیل نداشتن شن و ماسه در دسته بلوک های سیمانی قرار نمیدهند، این نوع بلوک جدیدترین نوع بلوک ها است.

متریال مورد نیاز برای ساخت بلوک سیمانی

با توجه به نوع بلوک مواد مصرفی برای تولید بلوک سیمانی متفاوت خواهد بود اما مصالحی که به صورت پایه در تمام بلوک های ساختمانی استفاده میشود به شرح زیر است:

 • آب
 • شن
 • ماسه
 • افزودنی ها
 • سبکدانه های معدنی
 • سبک دانه های مصنوعی
 • سیمان پرتلند(معمولا با اعیار پایین)

ابعادبلوک سیمانی

ابعاد بلوک های سیمانی

بلوک های سیمانی ابعاد، اندازه و شکل های متفاوتی مطابق با نیاز مصرف کنندگان دارند. ضخامت بلوک های سیمانی طبق استانداردهای مصالح ساختمانی ایران، نباید کمتر از 13 میلیمتر باشد.

بلوک سیمانی طول(cm) عرض(cm) ارتفاع(cm)
بلوک سیمانی سبک بزرگ 40 30 20
بلوک سیمانی سبک متوسط

40

20 20
بلوک سیمانی سبک متوسط 40 15 20
بلوک سیمانی سبک کوچک 40 10 20
بلوک سیمانی سبک کوچک 40 8 20

نحوه تولید بلوک های سیمانی

بلوک های سیمانی، مصالحی پیش ساخته بوده که در دو نوع توپر و توخالی تولید میشوند. با توجه به کاربردهای گوناگون این بلوک ها در ساخت سازه ها، بلوک های سیمانی را با متریال های گوناگون میسازند تا مناسب با جایگاه مورد استفاده باشند. سیمان هایی که عیار پایینی دارند، مانند: انواع سیمان پرتلند، سیمان پرتلند پوزولانی، سیمان پرتلند سرباره‌ها، سیمان پرتلند آهکی، سیمان بنایی، سیمان مرکب، سیمان پرتلند سفید به همراه مقدار مشخصی از آب، ریز دانه های طبیعی و مصنوعی، شن و ماسه باهم مخلوط شده و درون قالب های مخصوص ریخته میشوند؛ سپس مخلوط را ویبره و متراکم میکنند، که پس از خشک شدن انواع مختلفی از بلوک های سیمانی ته باز یا ته بسته، ساخته میشوند.

در کارخانه ها و کارگاه های مختلف بلوک های متفاوت با استاندارد های وزنی و چگالی تولید میشود. میزان تولید و استفاده بلوک های سیمانی ته بسته، بیشتر از بلوک های سیمانی ته باز است.

هرچه میزان سیمان مورد استفاده در ساخت بلوک بیشتر باشد، مقاومت بلوک نیز بیشتر خواهد شد؛ اما نکته حائزه اهمیت این است که مقدار سیمان مصرفی به نوع سنگریزه ها بستگی دارد، در واقع ریزدانه های مختلف میتوانند با نوع خاصی از بتن با مقدار کم اتصال قویی ایجاد کنند این مورد به صورت تجربی به دست می آید.

 عمل آوری بلوک های سیمانی برای افزایش مقاومت بلوک ها در برابر باد، باران، طوفان و شرایط محیطی، به چند روش انجام میشود:

 • عمل آوری با آب: در هفته اول تولید، بلوک های سیمانی برای حفظ رطوبت در آن ها باید به طور مرتب و با احتیاط بر روی بلوک ها آب پاشیده شود.
 • عمل آوری با گرما: در این روش برای جلوگیری از قرار گرفتن بلوک ها در هوای آزاد و حفظ رطوبت در بلوک های سیمانی، آن ها را در معرض باد بزن های برقی قرار میدهند.
 • عمل آوری با بخار: در تولیدات انبوه از این روش برای عمل آوری بلوک های سیمانی استفاده میشود. عمل آوری با این روش طی یک روز انجام شده و برای این کار باید بلوک ها را درون اتاقی که دارای تجهیزات و شرایط خاص و درجه حرارت 80 سانتیگراد است، قرار دهند. در این روش با کاهش و افزایش دما به صورت تدریجی، رطوبت لازم درون آن ها حفظ میشود.

استفاده از بللوک های سیمانی

نحوه اجرا و کارگذاری بلوک های سیمانی

بلوک مناسب دارای سطح صاف، یکدست، بدون شکستگی، شکل مستطیلی بدون مقدار کمی رطوبت است. بلوک های خشک، مدت زمان کوتاهی درون آب قرار گرفته تا خیس شوند و چسبندگی بهتری بین بلوک های سیمانی و ملات بین بلوک ها ایجاد شود. برای ایجاد استحکام بیشتر، میتوان میلگرد های فلزی را درون سوراخ های بلوک کار گذاشت.

چینش این بلوک ها با قرار گرفتن بلوک ها از دو سمت دیوار و با رسیدن دو طرف، به وسط دیوار انجام میگیرد. نکته اصلی در جایگذاری و دیوار چینی، قرار دادن بلوک ها به صورت عرضی در کنار هم است.

رده بندی مقاومت فشاری در انواع بلوک سیمانی سبک

بلوک های سیمانی سبک رده  cs2: این نوع بلوک ها توانایی تحمل حداقل 2.5 مگاپاسکال را دارند.

بلوک های سیمانی سبک رده   cs4: این نوع بلوک ها توانایی تحمل حداقل 5 مگاپاسکال را دارند.

بلوک های سیمانی سبک رده  cs6: این نوع بلوک ها توانایی تحمل حداقل7.5  مگاپاسکال را دارند.

بلوک های سیمانی سبک رده  cs8: این نوع بلوک ها توانایی تحمل حداقل 10 مگاپاسکال را دارند.

کاربرد بلوک های سیمانی

موارد استفاده از انواع بلوک های توپر و توخالی بلوک های سیمانی در جایگاه های مختلف عبارتند از:

 • ساختن دیوارهای محوطه و حیاط
 • ساختن دیوارهای جدا کننده و غیر باربر
 • ساختن دیوارهای ساختمان
 • ساختن دودکش ها

مزایای استفاده از بلوک سیمانی

 • فندانسیون و دیوارهای ساخته شده در سازه های مختلف با این مصالح سیمانی، مقاومتر و مستحکم تر از سازه های ساخته شده با سیمان خالص است.
 • سرعت ساخت و ساز، سازه ها با استفاده از این مصالح پیش ساخته بسیار افزایش می یابد.
 • با توجه به نحوه ساخت و متریال مورد استفاده، این مصالح میتوانند عایق صوت، سرما و گرما باشند.
 • قیمت بلوک های سیمانی در مقایسه با دیگر مصالح ها کمتر بوده و استفاده از آن ها مقرون به صرفه خواهد بود.
 • در مقابله مورچه و موریانه مقاوم هستند.
 • سبک وزن بوده و در برابر فشارهای فیزیکی مقاوم می باشند.
 • سطح این مصالح سیمانی بدون ترک خوردگی است.
 • در مقابل حریق مقاوم هستند.

معایب استفاده از بلوک سیمانی

معایب استفاده از بلوک های سیمانی

 • مقاومت این مصالح در برابر رطوبت کم است.
 • حمل این مصالح سخت بوده و در حین جابجایی ضایعات زیادی به وجود می آید.
 • استحکام این مصالح در دیوارها یا سقف هایی با ارتفاع بیشتر از 3 متر، کم است.

استاندارد بلوک سیمانی

 ابعادی توسط استاندارد مصالح ساختمانی ایران (ISIRI) تایید و بیان شده است که باید در ساخت انواع بلوک های بتنی در نظر گرفته شود تا ایمنی و امنیت لازم ایجاد شود؛ مثلا برای ساخت بلوک های توخالی دیواری، ابعاد استاندارد 20*20*40 ، 20*30*40 ، 20*10*40 سانتیمتر، در نظر گرفته شده است.

خرید و قیمت بلوک سیمانی

بلوک ها را به صورت تعدادی خریداری میکنند و در زمان خرید بلوک های سیمانی باید به نکاتی مانند: ابعاد، بوجه، جنس بلوک، وزن بلوک، ضخامت دیواره ها (کمتر از 15 میلیمتر نباشد)، صاف، یکدست و بدون خمیدگی بودن سطح بلوک، حداقل محل نشیمنگاه بلوک توجه کرد.

 قیمت بلوک های سیمانی را با توجه به متریال استفاده شده در ساخت بلوک محاسبه میکنند؛ که با توجه به نوسانات قیمت نمیتوان مقدار ثابتی را برای این محصول در نظر گرفت. میتوان قیمت به روز این محصولات را از سایت های خبری پویا بتن مطلع شوید.

جهت خرید، سفارش و دریافت مشاوره با کارشناسان پویا بتن، با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

 • برای ساخت بلوک از چه مواد اولیه ای استفاده میشود؟
 • چرا به بلوک معمولی بلوک سنگین میگویند؟
 • مواد مورد استفاده در ساخت بلوک های صنعتی چیست؟
 • مواد مورد استفاده در ساخت بلوک های معدنی چیست؟
 • مقاومت بلوک سیمانی به چه موادی بستگی دارد؟

 

برای دریافت مشاوره و قیمت با پویا بتن تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  خانهدرباره مافروشگاهتماس با ما
  ارتباط با کارشناس
  ارتباط با کارشناس
  در خدمت شما هستیم